Vattengymnastik är ett uppskattat och mycket roligt sätt att träna.

Men som alla andra träningsformer kan det bli lite monotont efter ett tag. Om du vill utveckla träningen kan du enkelt ”kasta in” lite variation i mixen. Det kommer hjälpa dig att få de bästa resultaten. Här presenterar vi några träningsrutiner som du kan använda och kombinera med din gymnastik i vattnet.

Uppvärmning: Börja med en vattenvandring

Ett av de bästa sätten att få din kropp att värma upp och som bara tar några minuter är att vattenvandra.

Börja gå lite på midjenivå vatten; Starta med att ta långsamma steg. Se till att du svänger armarna fram och tillbaka.

När du gör det se till att dina magmuskler hålls spända och att ryggen är rak. Fötterna ska landa platt mot poolbotten för att maximera allting.

Börja efter ett par minuter att öka intensiteten. Ta långa och snabba framsteg ett tag innan du går på full ”vattenjakt”. Vattnets motstånd gör att du smidigt och snabbt får din hjärtfrekvens att öka.

Kardioutbildning: Undervattenssparkar och slag

Att arbeta på din cardio är en av de bästa sakerna du kan göra under vatten. Den extra vattenbeständigheten hjälper dig och skapar naturligt mer utmaning. Även enkla drag som slag och spark kommer att hjälpa dig att bygga din kardio snabbare.

Självklart kan en karatespark eller karateslag vara ganska tröttsamt även på land. Men med det extra elementet som kommer med att övningen utförs i vatten får du en total kroppsövning.

Tänk på att när du börjar måste du se till att dina armar är nedsänkta i vattnet.

När du har gjort det kan du börja.

Börja först med att slå framåt med din vänstra knytnäta när du lyfter ditt högra knä. Detta samtidigt som du sparkar upp din högra fot upp. Gör sedan snabbt motsatt rörelse. Du måste se till att dina rörelser är snabba och samordnade samtidigt som du håller dina magmuskler spända.

För ytterligare effekt kan du använda utrustning som vattenvikter. Detta bör hjälpa dig att få effektiv och bra styrketräning.

Lägre kroppsövning: Vågmakaren

Denna speciella övning fokuserar på rygg, skinkor, ben med mera. Du kan göra övningen genom att först gå ut till bröstdjupt vatten.

När du möter poolens kant lägger du din vänstra hand på kanten. Din högra handflata bör placeras under vattenlinjen, mot poolens vägg. Därifrån rätar du ut dina ben bakom dig samtidigt som du håller knän och fötter ihop. När du intagit den här positionen börjar du göra delfinsparkar sparkar i 30 sekunder. Se till att du gör övningen så hårt och så fort du kan.

Detta hjälper dig få bra underkropp samtidigt som du bränner av några kalorier.

Dessa är bara några träningsförslag som du kan införliva till din vattengymnastik. Fråga gärna en tränare om fler tips.